Putovanie po hradoch a zámkoch v UK - Bolsover Castle

Autor: Peter Mirilovič | 17.7.2017 o 8:21 | Karma článku: 3,84 | Prečítané:  1247x

S nádherným výhľadom na Derbyshire, hrad Bolsover bol navrhnutý tak, aby zabavil a zapôsobil. Jeho povesť pre krásu doposiaľ žije a rovnako ako v minulosti aj teraz baví svojích návštevníkov. Prejdite si ho so mnou.

Ponorte sa do bohatých miestností Little Castle, objavte romantickú terasu, prejdite sa po obrannom múre a vychutnajte si výhľady zo všetkých jeho častí.

Hrad bol postavený rodinou Peverel v 12. storočí a majetkom Koruny sa stal v roku 1155. Keď sa skupina barónov vedená synmi kráľa Henryho II - Henry "Mladý Kráľ", Geoffrey Duke of Brittany a princ Richard (neskôr Richard Levie Srdce) - spykla proti kráľovej vôli, Henry použil 116 libier na vybudovanie Peveril Castle a Bolsover Castle. Vojenská posádka bola navýšená na 20 rytierov ktorý hrad strážili a udržiavali.

V roku 1216 anglický kráľ John Lackland, ktorý sa stal kráľom v roku 1199, daroval hrad Williamovi de Ferres (gróf Derby) aby si zabezpečil jeho podporu počas celonárodného povstania. Avšak kastelán Brian de Lisle odmietol hrad vydať. Aj napriek tomu že bol podporovateľom Johna, kráľ vydal povolenie pre Williama de Ferres prevziať hrad silou. 

V roku 1233 sa hrad vracia pod vlatníctvo Koruny a počas nasledujúcich 20 rokov sa hrad dobudováva a zveľaďuje o 4 hradné veže. Nasjilnejšia časť hradu The Keep bola opravená a vybudované boli aj hradná kuchyňa so stodolou.

V roku 1608 kupuje hrad Sir Charles Cavendish a začína s generálnymi opravami hradu, rovnako ako s jeho premenou z pevnosti na dom. Jeho syn William pokračuje v prácach na hrade a aj napriek bojovnému a obrannému vzhľadu hradu, Bolsover Castle bol dizajnovaný ako elegantné bývanie. 

Klenot hradu, veža Little Castle, bola dokončená v rokou 1621.

Little Castle bol vytvorený ako extravagantné útočisko playboyom a básnikom Sirom Williamom Cavendishom. S vežami stredovekého štýlu to bola budova určená na prekvapenie a potešenie.

Dokonca aj tu prišia kráľovská rodina v roku 1634, keď Sir William strávil ohromujúci 15 000 libier na banketoch a zábave pre kráľa Charlesa I. a jeho kráľovnú Henriettu Mariu.

Brilantne zachovalé a krásne zrekonštruované miestnosti spolu s labyrintom luxusných izieb sa pohrajú s vašimi zmyslami spolu s bohatou farebnou výzdobou stien, vyrezávanými mramorovými krbmi a ohromujúcimi maľovanými stropmi.

 

Počas Občianskej vojny bol hrad zabraný Parliamentarians a hrad opäť updaol do štádia ruín. 

William Cavendish pridal hradu novú halu a pokračoval s budovaním a údržbou hradu po celý zvyšok svojho života až do jeho smrti v roku 1676. Na sklonku jeho života bol hrad znovu zreštaurovaný do "dobrého sídla".

V roku 1660, William ako kráľov jazdecký majster, postavil jazdeckú školu a stajne (Riding House Range) pre elegantné kone, ktoré dovážal až z Turecka a Severnej Afriky. Táto jazdecká škola každoročne ožíva v období medzi Aprílom a Septembrom keď jazdci oblečený v dobových kostýmoch spolu s evokujúcou barokovou hudbou odborne demonštrujú prácu s koňmi, ktorú dnes poznáme ako drezúru.

Hrad potom prešiel ženskou líniou do rodiny Bentinck a nakoniec sa stal jedným zo sídiel Vojvodu z Portlandu. Po roku 1883 bol hrad vyľudnený a v roku 1945 odovzdaný Národu siedmym Vojvodom Portlandu. V dnešnej dobe sa o hrad stará English Heritage

Záhrada The Fountain Garden bola navrhnutá okolo sochy Venuše - bohyne lásky a potešenia - vychádzajúcej z jej kúpeľa. Zahŕňala aj oddelenú komoru pre intimné bankety, ktorá bola zasunutá do záhradnej steny.

Kruhové múry vedú priamo okolo záhrady a umožňujú panoramatický výhľad na hrad Bolsover a nádherné okolie.

Vrelo odporúčam ako celodenný rodinný výlet s možnosťou posedenia v hradných záhradach kde si môžete dať občerstvenie, posilniť sa a obdivovať ako krásy Derbyshire tak aj splynuť na okamžik s minulosťou. Fotoaparát je na tomto krásnom mieste plnom nádherných zákutí a plných farieb absolútnou nevyhnutnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Aké je to stretnúť vraha svojich blízkych? V Kórei to práve zažívajú

Diktátorom nemôžete veriť, ale treba s nimi rokovať. Ak by boli všetci spojencami, mierové zmluvy by nemali zmysel.

DOMOV

Matečná na východe neuspela, farmárov len rozčúlila

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo s úradníkmi.

SVET

Nový začiatok a mier? Kórejské rokovania sa skončili

Kim prekročil vojenskú demarkačnú líniu.


Už ste čítali?